صفحه ها
دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 238728
تعداد نوشته ها : 109
تعداد نظرات : 6
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

پژوهشگران صنعت نفت موفق به ساخت نانوپوشش‌های پایه آبی و پایه حلالی ضدخوردگی جهت حفاظت از سطوح فلزی صنعت نفت شدند که به گفته آنها می‌تواند در مکان‌هایی که امکان مانیتورکردن وجود ندارد خوردگی را درهمان مراحل اولیه متوقف کند.

فریبا مهدوی یکی از کارشناسان این طرح در گفت‌و‌گو با خبرنگار«علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این باره اظهار کرد: مکان‌هایی که نیاز به حفاظت داشته و تعیین نقاط خوردگی در آنجا کم است نانو پوشش‌های هوشمند ضد خوردگی می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند، ‌بعنوان مثال داخل مخزن سوخت هواپیما جایی است که امکان مانیتور کردن نقاط خوردگی بسیار کم بوده و عوامل خورنده به سطح دسترسی پیدا می‌کنند لذا این پوشش‌ها بصورت خود به خود موادی را آزاد می‌کند که مانع از وقوع اولین عوارض خوردگی می‌شود.

مهدوی تصریح کرد: پوشش داخل خطوط لوله نیز همین مشکل را دارد یعنی در واقع مانیتور کردن محل خوردگی سخت است و عوض کردن دوباره پوشش‌ها مشکلاتی را به همراه دارد که اینگونه نانوپوشش‌های هوشمند ضد خوردگی قابل استفاده هستند. همچنین برای هرگونه سطح فولادی می‌توان از این پوشش استفاده کرد.

وی درخصوص مزایای استفاده از این نانو پوشش‌ها خاطرنشان کرد: هوشمند بودن به این دلیل است که خود پوشش این اجازه را نمی‌دهد که خوردگی اتفاق بیافتد.

این کارشناس پژوهشگاه صنعت نفت تصریح کرد: این محصول تا به حال در ایران تولید نشده لذا مقرر شده که مقداری از کاری که در خارج از کشور در این زمینه صورت پذیرفته اتخاذ شده و یکسری اصلاحاتی بر روی آن انجام دهیم که در حال حاضر نیز بر روی رنگ های پایه آبی کار می‌شود. بنابراین می توان گفت مزیت هوشمند بودن این است که اجازه داده نمی‌شود تا خوردگی ادامه پیدا کند و در واقع در همان مراحل اولیه خوردگی متوقف می‌شود.

مهدوی یادآور شد: این طرح اکنون در قالب پروژه بوده و در صورت اجرایی شدن باید اقدامات اولیه و پروژه های لازم قبل از آن انجام گیرد.

پنج شنبه چهارم 4 1388

کوسه سفید بزرگ، قوی ترین آرواره های جهان را دارد

22 مرداد 1387  14:43
با مدلسازی رایانه ای روشن شد ، قوی ترین آرواره های جهان از آن کوسه سفید بزرگ است .
به گزارش شبکه خبر و به نقل از ایرنا ، محققان دانشگاه نیوساوث ویلز و وزارت صنایع دریایی استرالیا با همکاری دانشگاه کالیفرنیای آمریکا با مدلسازی رایانه ای به اطلاعات بی سابقه ای در مورد قدرت آرواره های کوسه سفید بزرگ و نزدیک ترین خویشاوند باستانی آن پی بردند.

آنها با تحلیل داده های تشریحی و بیو مکانیکی به دست آمده از جمجمه و بافت های ماهیچه ای این دو گوشتخوار اطلاعات بی سابقه ای را در مورد عادات غذایی آنها کشف کردند.

این پژوهشگران با استفاده از تصاویر حاصل از سی تی اسکن جمجمه یک کوسه سفید نر 4 / 2 متری ، مدل های سه بعدی از آن تهیه کردند و با به کار بردن نرم افزار نوین تصویربرداری و تحلیلی ، جمجمه ، آرواره و ماهیچه های آن را بازسازی کردند و برای این کار صدها هزار قطعه ریز را به یکدیگر متصل کردند.

آنها به صورت دیجیتالی این مدل کامپیوتری را مورد آزمایش تصادف قرار دادند تا با شبیه سازی شرایط مختلف ، به قدرت آرواره این جانور شکارچی وحشت آور و نیز نحوه پیچیده توزیع فشارها و کشش های وارده به آرواره ها آن پی ببرند.

این آزمایش ها نشان داد ،قدرت آرواره بزرگ ترین کوسه های سفید برابر 8 / 1 تن است و در مقام مقایسه باید متذکر شد که این قدرت در آرواره شیر آفریقایی حدو د 560 و در مورد انسان حدود 80 کیلوگرم است ، به این ترتیب گاز یک کوسه سفید بزرگ 20 برابر قوی تر از شدت گاز انسان است.

استیورو نویسنده ارشد این تحقیق می گوید ، کوسه سفید بزرگ بدون تردید یکی از قوی ترین آرواره های جهان را دارد و شاید عملا قوی ترین آرواره از آن این جانور بزرگ باشد.


به گفته او اکثر ماهیان ، آرواره های استخوانی دارند اما کوسه سفید بزرگ بر خلاف آنها آرواره های غضروفی دارد اما این موضوع قدرت گاز گرفتن آن را چندان کم نکرده است .

رو و همکارانش با استفاده از روش مشابهی قدرت گاز گرفتن نزدیک ترین خویشاوند باستانی کوسه سفید بزرگ را که به
دندان بزرگ نیز مشهور است ، تخمین زدند .

این جانور تا 16 متر طول و حدود یکصد تن وزن رشد می کرده ، به عبارت دیگر وزن آن سی برابر بزرگ ترین کوسه سفید امروزی بوده است .

محققان قدرت آرواره های این کوسه دندان بزرگ را حدود 8 / 10 تا 2 / 18 تن برآورد می کنند.
دسته ها : علم وفناوری
سه شنبه بیست و دوم 5 1387
X