صفحه ها
دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 238694
تعداد نوشته ها : 109
تعداد نظرات : 6
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

پژوهشگران صنعت نفت موفق به ساخت نانوپوشش‌های پایه آبی و پایه حلالی ضدخوردگی جهت حفاظت از سطوح فلزی صنعت نفت شدند که به گفته آنها می‌تواند در مکان‌هایی که امکان مانیتورکردن وجود ندارد خوردگی را درهمان مراحل اولیه متوقف کند.

فریبا مهدوی یکی از کارشناسان این طرح در گفت‌و‌گو با خبرنگار«علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این باره اظهار کرد: مکان‌هایی که نیاز به حفاظت داشته و تعیین نقاط خوردگی در آنجا کم است نانو پوشش‌های هوشمند ضد خوردگی می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند، ‌بعنوان مثال داخل مخزن سوخت هواپیما جایی است که امکان مانیتور کردن نقاط خوردگی بسیار کم بوده و عوامل خورنده به سطح دسترسی پیدا می‌کنند لذا این پوشش‌ها بصورت خود به خود موادی را آزاد می‌کند که مانع از وقوع اولین عوارض خوردگی می‌شود.

مهدوی تصریح کرد: پوشش داخل خطوط لوله نیز همین مشکل را دارد یعنی در واقع مانیتور کردن محل خوردگی سخت است و عوض کردن دوباره پوشش‌ها مشکلاتی را به همراه دارد که اینگونه نانوپوشش‌های هوشمند ضد خوردگی قابل استفاده هستند. همچنین برای هرگونه سطح فولادی می‌توان از این پوشش استفاده کرد.

وی درخصوص مزایای استفاده از این نانو پوشش‌ها خاطرنشان کرد: هوشمند بودن به این دلیل است که خود پوشش این اجازه را نمی‌دهد که خوردگی اتفاق بیافتد.

این کارشناس پژوهشگاه صنعت نفت تصریح کرد: این محصول تا به حال در ایران تولید نشده لذا مقرر شده که مقداری از کاری که در خارج از کشور در این زمینه صورت پذیرفته اتخاذ شده و یکسری اصلاحاتی بر روی آن انجام دهیم که در حال حاضر نیز بر روی رنگ های پایه آبی کار می‌شود. بنابراین می توان گفت مزیت هوشمند بودن این است که اجازه داده نمی‌شود تا خوردگی ادامه پیدا کند و در واقع در همان مراحل اولیه خوردگی متوقف می‌شود.

مهدوی یادآور شد: این طرح اکنون در قالب پروژه بوده و در صورت اجرایی شدن باید اقدامات اولیه و پروژه های لازم قبل از آن انجام گیرد.

پنج شنبه چهارم 4 1388
X