صفحه ها
دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 238886
تعداد نوشته ها : 109
تعداد نظرات : 6
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
توتال: مایل به تداوم همکاری با ایران هستیم
شرکت فرانسوی توتال رسما از تمایل به تداوم همکاری با ایران برای مشارکت در توسعه صنعت نفت و گاز ایران خبر داد.

یکی از مسئولان شرکت توتال در ایران در گفتگو با مهر با تایید نامه "کریستف دومارژی" مدیر شرکت فرانسوی توتال به وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران گفت: موضع توتال در ایران کاملا شفاف و روشن است و این شرکت تمایل دارد به فعالیت خود در ایران ادامه دهد.

بر اساس این گزارش، کریستف دومارژی در نامه مذکور به غلامحسین نوذری با اشاره به اینکه جنجال رسانه های خارجی درباره عدم حضور توتال در ایران صحت ندارد، بر تعهد این شرکت برای مشارکت در توسعه صنعت نفت و گاز ایران تاکید کرده است.

چندی پیش روزنامه انگلیسی فاینشنال تایمز به نقل از کریستف دومارژوری، رئیس شرکت نفت فرانسوی توتال اعلام کرده بود ، این شرکت مایل به ادامه همکاری با ایران نیست و  در حال حاضر از نظر سیاسی سرمایه گذاری در ایران بسیار پرخطر است.

در این مصاحبه  همچنین رئیس شرکت فرانسوی توتال، از اینکه ایران و عراق عملاً از حوزۀ سرمایه گذاری کنار گذاشته شده اند ابراز تأسف کرده و گفته بود : با کنار گذاردن این دو کشور طبیعی است که با مشکل کمبود نفت و گاز مواجه شویم.

این در حالی است که وزیر نفت کشورمان در واکنش به اظهارات مدیر شرکت توتال اعلام کرده بود: با توتال یا بدون توتال کار استخراج و تولید گاز مایع ادامه خواهد یافت.

پس از اظهارات نوذری رئیس شرکت فرانسوی توتال اعلام کرد : اصلاً مسأله بر سر توقف این طرح یا چشم پوشی از آن نیست. اما، باید صبر کرد تا مناسبات ایران با کشورهای همسایه بهبود یابد.

کریستف دومارژوری هر گونه اعمال فشار دولت فرانسه بر شرکت بزرگ نفتی فرانسوی را رد کرد و گفت : دولت فرانسه هرگز بر شرکتی همچون توتال فشار نمی آورد، بلکه عقایدش را با آن در میان می گذارد. رئیس شرکت توتال ایران را کشوری بسیار مهم در زمینۀ تأمین نیاز جهانی نفت توصیف و تاکید کرد: ما مایلیم مناسبات درازمدت خود را باایران حفظ کنیم.

بر اساس این گزارش، طبق قراردادی که در سال 2006 به امضا رسید، شرکت توتال مسئولیت استخراج  گاز طبیعی بخشی از میدان گازی پارس جنوبی و تبدیل آن به گاز مایع را برعهده گرفته بود. این گاز مایع قرار بوده از سوی ایران به دیگر کشورها صادر شود.

ایران از نظر ذخایر گازی، پس از روسیه، در جایگاه دوم در سطح جهان قرار دارد و میدان گازی پارس جنوبی یکی از بزرگترین این ذخایر در خلیج فارس است. 

" خبرگزاری مهر "

دسته ها :
چهارشنبه بیست و ششم 4 1387
X