صفحه ها
دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 238725
تعداد نوشته ها : 109
تعداد نظرات : 6
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
مردمان لالجین هویت خود را با سفالینه گره زده اند
همدان - خبرگزاری مهر: رنگِ خاکِ سرخ است و طرح در طرح تا چشم کار می کند در دو سوی بازارها سفال است و سفال، "لالجین" پایتخت سفالینه کشور آنقدر غرق در هنر سفالینه است که گویی مردمانش هویت خود را در سفالینه می بینند.

به گزارش خبرنگار مهر در همدان، لالجین که به شهر گل و سفال معروف شده است با جمعیتی بالغ بر 15 هزار نفر در 23 کیلومتری مرکز استان همدان واقع شده است و بیش از 950 واحد خرد، کوچک و متوسط تولید، تکمیل و فروش سفال و سرامیک را با اشتغالی بالغ بر پنج هزار نفر، در خود جای داده است به گونه ای که بیش از 60 درصد مردم این شهر با صنعت سفال و سرامیک اعم از تولید، تکمیل، فروش، صادرات، حمل و نقل مرتبطند.

سفال و سرامیک لالجین با بیش از 750 سال سابقه تولید سفالینه و صادرات به بیش از 44 کشور دنیا یکی از مهم ترین نقاط تولید سفال درکشور به شمار می رود.

سفال و سرامیک های زیبای لالجین به گونه ای توسط هنرمندان و صنعتگران لالجینی تولید و تزیین می شوند که گردشگران داخلی و خارجی، لالجین را به عنوان دومین قطب گردشگری استان همدان، انتخاب می کنند.

ساختار منحصر به فرد تولید سفالینه در این شهر به گونه ای توسط دست توانمند طبیعت رقم خورده است که از تهیه انواع مختلف مواد اولیه تا تولید، تکمیل، توزیع و درنهایت صادرات سفال و سرامیک همگی یا در لالجین انجام می شود یا قابلیت انجام آن در این شهر وجود دارد.

از سوی دیگر دیرینه تاریخی سفال این خطه از سرزمین بزرگ ایران و حضور تعداد بی شماری از هنرمندان خوش ذوق، این شهر را به پایتخت سفال کشورتبدیل کرده و ایام نوروز و تابستان، لالجین شاهد سیل بی شماری از گردشگران داخلی و خارجی است که از اقصی نقاط کشور و دنیا جهت دیدن شهری که مردمانش هویت خود را در سفالینه می بینند، لحظه شماری می کنند.

می توان گفت که از شهرهای چشم نواز داخل کشور، شهری بدین زیبایی که از اتبدای ورود تا انتهای خروج، راست و چپ آن به شکل طبیعی توسط فروشگاه های سفالینه تزیین شده باشد، نادر است و این نکته در مورد هیچکدام از 13 نقطه تولیدی سفال و سرامیک در کشور قابلیت تعمیم ندارد.

در مجموع پتانسیل های بالا و هم پیوندی نهادهای مختلف تولیدی و توزیعی سفال و سرامیک این شهر به گونه ای قوام یافته که سازمان توسعه صنعتی ملل متحد ، یونیدو و سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور را بر آن داشت تا با اجرای یکی از بهترین الگوهای توسعه صنعتی دنیا یعنی الگوی توسعه خوشه ای، توانمندی های کم نظیر مردم و نهادهای این خطه را با کمک سایر مجموعه های استان و همت بالای سفالگران و صنعتگران لالجینی، جمع کرده و این شهر را به جایگاه شایسته آن در سطح کشور و دنیا نزدیک سازد.

مجموعه تولیدات خوشه صادراتی سفال و سرامیک لالجین شامل محصولات تزئینی، 45 درصد، مصرفی 30 درصد و بهداشتی 25 درصد است که در محصولات تزیینی، قابلیت توسعه صادرات بین 30 تا 50 درصد، محصولات بهداشتی بین 25 تا30 درصد و محصولات مصرفی بین 15 تا 20 درصد وجود دارد.

محصولات این خوشه صادراتی تاکنون بیش از 44 کشور دنیا از جمله آمریکا، کانادا، انگلستان، فرانسه، آلمان، هلند و کشورهای عربی منطقه صادر شده است و بررسی روند صادرات برخی از بنگاه ها در حوزه محصولات بهداشتی، نشان دهنده صادرات 100 درصدی تولیدات بوده است.

مجموع صادرات سفال استان همدان که از مبادی گمرک همدان صورت گرفته 6 میلیون دلار است که در صورت حمایتهای منسجم و در قالب بسته های مناسب سیاستی، افزایش صادرات این خوشه را تا بیش از سه برابر درچند سال آتی می توان مدنظر قرار داد.

در حال حاضر بیش از 950 کارگاه تولیدی و تکمیلی خرد، کوچک و متوسط سفال در لالجین وجود دارد که با بهره گیری از رهیافت نوین توسعه خوشه ای و گسترش تعاملات بین بنگاهی نقش مهمی در افزایش رقابت پذیری بنگاه های فعال در این خوشه به خصوص در حوزه صادرات دارد.

معاون توسعه و تجارت خارجی سازمان بازرگانی استان همدان در این خصوص گفت: خوشه سفال و سرامیک لالجین به مجموعه ای از واحدهای تهیه کننده مواد اولیه همانند خاک، گل، لعاب، رنگ و کارگاه های تولید سفال و سرامیک همانند تولید محصولات تزیینی، مصرفی و بهداتشی واحدهای تکمیل، بسته بندی، فروش و صادرات سفال و سرامیک لالجین گفته می شود که علاوه بر همکاری با یکدیگر، با مشکلات و فرصتهای مشترکی نیز مواجهند.

مسعود بکایی افزود: این مجموعه که از تهیه مواد اولیه تا تولید، فروش و صادرات را شامل می شود در شهر لالجین واقع شده و با ایجاد پیوند بین تهیه کنندگان مواد اولیه، تولیدکنندگان، فروشندگان و صادرکنندگان سفال و سرامیک، انجام خرید و فروش مشترک در این راستا فعالیت می کند.

وی اظهار داشت: افزایش قدرت چانه زنی در مقابل نهادهای دیگر، ایجاد آزمایشگاه تست مواد اولیه، لعاب، کیفیت مواد و مقاومت بدنه، ایجاد کوره های مشترک، حضور در نمایشگاه و فروشگاه های خارجی، کمک به توسعه افراد کار آفرین و کاهش هزینه تولید سفال و سرامیک از طریق برگزاری کارگاه های آموزشی و عملی و مشاوره به گروه های تولیدی فعال از دیگر اهداف راه اندازی خوشه سفال و سرامیک است.

وی ایجاد مرکز توسعه منطقه ای را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: خوشه سفال و سرامیک لالجین در افق سال 1394، با نام تجاری مشترک شناخته شده و در سطح بازارهای جهانی حضور خواهد داشت.

بکایی بهبود در کیفیت و افزایش در حاشیه سود تولیدکنندگان از طریق 40 درصد افزایش در ارزش و حجم صادرات محصولات تزیینی، 100 درصد افزایش در حجم فروش محصولات مصرفی با تأکید بر بازار داخل و 100 درصد افزایش در حجم فروش محصولات بهداشتی در بازار داخل و کشورهای منطقه را از مزایای ایجاد خوشه صادراتی سفال عنوان کرد.

وی یادآور شد: یکی از تنگاهای کلیدی خوشه صادراتی سفال و سرامیک، فقدان برخی مهارتها و کمبود دانش لازم در جهت بهبود کیفیت، ارتقاء بهره وری و کاهش تلفات تولید است که در این زمینه برگزاری کارگاه های آموزشی و مختلف برای ارتقاء سطح مهارتهای انسانی مدنظر قرار دارد.

معاون توسعه و تجارت خارجی سازمان بازرگانی استان همدان افزود: در نخستین دوره آموزش تخصصی سفال و سرامیک بیش از 60 نفر از صادرکنندگان، فروشندگان و تولیدکنندگان شرکت داشتند.

مسعود بکایی تصریح کرد: در سه ماهه نخست سال جاری 259 تن سفال از استان همدان به کشورهای هدف صادر شده است که این میزان صادرات سه میلیارد و 587 میلیون ریال ارزش داشته است.

وی یادآور شد: این میزان صادرات انجام شده 95/درصد از کل صادرات استان همدان را به خود اختصاص داده است.

" خبرگزاری مهر "

دسته ها :
شنبه بیست و نهم 4 1387
X