صفحه ها
دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 238741
تعداد نوشته ها : 109
تعداد نظرات : 6
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
موضوعات متنوع دینی در ادبیات داستانی نادیده گرفته شده‌اند
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت با اشاره به نادیده گرفته شدن کثرت موضوعات برای داستانهای دینی و اسلامی، تأکید کرد: این موضوعات را می‌توان با ترغیب و تشویق نویسندگان خوب در قالبهای مختلف ادبیات دینی مورد استفاده قرار داد.

حجت الاسلام محمد حسن اختری دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به کثرت و تنوع داستانهای دینی و اسلامی اعم از داستانهای قرآنی، گفتگوی ائمه اطهار با افراد مختلف و همچنین با اصحاب و شاگردان خود، روایتهای داستانی از شخصیتهای مختلف دینی، حقایق تاریخی در زندگی بزرگان و داستانهای زندگی پیامبر و ائمه اطهار گفت: در مجموع بهره برداری محققان و نویسندگان از این دامنه وسیع از داستانهای دینی به طور کافی صورت نگرفته است.

حجت الاسلام اختری با تأکید بر این تنوع افزود: هنوز هم ابعاد بسیاری از این داستانها استخراج نشده است.

وی بر ضرورت انجام کاری نوین در این زمینه از سوی مؤسسات دینی، پژوهشی و فرهنگی تأکید کرد و گفت: در دوره قبل از انقلاب یعنی دوران آگاه سازی و بیدارگری مردم کتابهای مفید قرآنی درباره پیامبر و اصحاب وی نوشده شد که منتشر و مورد استفاده قرار گرفت اما پس از جنگ تحمیلی در این زمینه گامهای چشمگیری برداشته نشده است.

حجت الاسلام اختری به عنوان دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) ابراز امیدواری کرد سایر مؤسسات دینی، پژوهشی و فرهنگی چون مجمع جهانی اهل بیت حرکت جدیدی را در این زمینه آغاز کنند.

وی گفت: در مجمع گامهای اولیه در زمینه توسعه داستانهای اسلامی برداشته شده به طوری که درحال حاضر این پروژه در حال گذراندن دوره مطالعاتی و برقراری تماس با افراد و مراکز مختلف است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت اظهار داشت : داستانهای دینی که در فرهنگ اسلامی وجود دارند را می توان در تمام سبکهای ادبیات دینی به کار برد، اما این امر کاری عمیق و بلند مدت بوده و نیازمند دقت و حوصله است که می تواند با تشویق و ترغیب نویسندگان و رمان نویسان خوب اجرایی شود.دسته ها :
چهارشنبه دوم 5 1387
X