صفحه ها
دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 238677
تعداد نوشته ها : 109
تعداد نظرات : 6
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
جنبش عدم تعهد جبهه بزرگ صلح و عدالت تشکیل دهد
رئیس جمهوری اسلامی ایران در اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد تاکید کرد این جنبش می تواند با تشکیل جبهه بزرگ صلح و عدالت مانع از بروز درگیریها و تشدید اختلافات در جهان شود و گامهای بلندی در تحقق صلح و عدالت بردارد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور صبح امروز در سخنرانی در مراسم افتتاح پانزدهمین همایش وزرای خارجه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران بر لزوم ایفای نقش جدی این جنبش در عرصه های بین المللی تاکید کرد.

وی با اشاره به ظرفیتهای مختلف جنبش عدم تعهد در حوزه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در پرتو مشترکات اعضای این جنبش اظهار داشت : امروز جنبش غیر متعهدها بیش از هر زمان دیگر می تواند در جهت حل مشکلات جهانی اقدام کرده و ضمن جبران ناکارآمدیهای سازمانهای بین المللی سردمدار عدالت در جهان باشد.

احمدی نژاد با تاکید بر لزوم همکاری نزدیک اعضای جنبش عدم تعهد افزود : بدون شک هر گونه اقدام در جهت تغییر شرایط جهان و دستیابی به منافع اعضای جنبش با خواست،همکاری اعضا و تلاش موثر و پیگیر آنها امکانپذیر خواهد بود و به اعتقاد ما اعضای جنبش از اراده لازم برای پیگیری این موضوع برخوردار هستند.

رئیس جمهور همچنین با تاکید بر اینکه کشورهای عضو جنبش غیر متعهدها می توانند با میانجیگری در نقاط مختلف دنیا به بسیاری از مشکلات جهانی خاتمه دهند یادآور شد : بدون شک کشورهای ما می توانند گامهای مهمی را در جهت استقرار صلح و عدالت در نظام بین الملل برداشته و جلوی تبعیضها و بی عدالتیها بایستند. در حقیقت، اعضای جنبش غیر متعهدها می توانند با تعریف شیوه ها و سازوکارهای معین به اصلاح وضعیت نظامهای سیاسی و اقتصادی حاکم بر جهان بپردازند.

وی ادامه داد : به اعتقاد ما امروز غیر متعهدها در شرایط فعلی جهان می توانند ضمن ایفای نقشی برجسته بخش قابل توجهی از بی عدالتیهای جاری در جهان را جبران کرده و از این طریق صلح و عدالت را به جهانیان اهدا نمایند.

احمدی نژاد در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بروز علائم تغییر شرایط فعلی در جهان گفت : امروز قدرتهای بزرگ رو به افول هستند و دامنه تاثیرگذاری آنها بر مسائل مختلف هر روز بیش از گذشته کاهش می یابد. حقیقت این است که آنها به انتهای دوران خود نزدیک شده و امروز جهان در آستانه ورود به دورانی جدید است که در آن اخلاق، عدالت، پایبندی به قوانین، حفظ کرامت و عشق به رسمیت شناخته شده و حقوق ملتها محترم است.

رئیس جمهور با اشاره به چشم اندازهای روشن که امروز در مقابل جهانیان قرار گرفته افزود : امروز دیگر همه دریافته اند که عموم سازمانهای تحت تاثیر یا نفوذ قدرتهای بزرگ قادر به اقدام در جهت برادری و احقاق حقوق ملتها نیستند اما امیدها و چشم اندازهایی روشن در برابر بشریت قرار گرفته و همگان دریافته اند که باید از وضعیت کنونی عبور نمایند.

وی با اشاره به ناامنیها و جنایات روز افزون جاری در جهان امروز نمونه هایی از این موارد را مورد اشاره قرار داد و افزود: دهها سال است که در فلسطین اشغالی مانع پیشرفت و رفاه مردم آن سرزمین شده اند و علاوه بر کشته های بسیار دهها هزار نفر از فلسطینیان را آواره کرده اند. از سوی دیگر، فاجعه اشغال عراق، فاجعه ای انسانی در ابعادی بسیار وسیع بوده و ای بسا اگر این کشور اشغال نمی شد عراق امروز از جمله پرچمداران پیشرفت در منطقه ما محسوب می شد.

احمدی نژاد با اشاره به چالشهای جهان در عرصه های بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی ادامه داد: امروز شاهدیم که تمامی ارزشهای انسانی و الهی که انسانیت بر مبنای آن تنظیم می شود، اصولی چون عدالت خواهی، مهرورزی، عشق انسانها به یکدیگر و پاکی به شدت مورد هجوم قرار گرفته و البته کاملا مشخص است که با حذف اخلاق و معنویت از هویت انسانی چیزی باقی نخواهد ماند.

رئیس جمهور منشاء مشکلات امروز بشریت را قدرتهای فاسد جهانی دانست و گفت : با وجود چنین قدرتها و سازمانهایی که به طور کامل در اختیار آنها قرار دارد چگونه می توان مشکلات جهان را حل کرد؟ در واقع آیا ممکن است شورای امنیت روزی آمریکا را محکوم کرده یا علیه او قطعنامه ای صادر کند؟ در واقع اگر قرار بود شورای امنیت و سازمان ملل متحد به طور عادلانه به مشکلات جهان رسیدگی کنند امروز دیگر مشکلی به نام فلسطین وجود نداشت و دیگر رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخته نمی شد.

وی با انتقاد از نوع ایفای نقش سازمانهای بین المللی در مواردی چون جنگ ویتنام یا نبرد 33 روزه حزب الله لبنان با رژیم صهیونیستی افزود : شما می دانید که پایان بخش جنگ ویتنام سازمان ملل و شورای امنیت نبودند بلکه مقاومت مردم این سرزمین عامل اصلی عقب نشینی متجاوزان بود که البته آنها پس از این درگیری هم عبرت نگرفتند.

احمدی نژاد ادامه داد : در جریان مسائل مربوط به عراق مشاهده کردید که آمریکا ابتدا این کشور را اشغال کرد و سپس مجوز آن را از شورای امنیت گرفت امروز همچنان با مردم این کشور تحت فصل هفتم منشور ملل  متحد رفتار می شود.

رئیس جمهور عدم خروج دولت فعلی عراق از ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد را اقدامی از سوی آمریکا جهت وادار کردن دولت آن کشور به پذیرش موافقتنامه امنیتی با واشنگتن ارزیابی و تاکید کرد : این موافقتنامه استقلال و حقوق مردم عراق را خدشه دار می سازد.

وی شرایط جنگ 33 روزه را به منزله اوج رسوایی قدرتهای جهانی و مجامع بین المللی دانست و یادآور شد : شورای امنیت در این موضوع نیز تماشاگر ماجرا بود تا اینکه شکست رژیم صهیونیستی قطعی شد و نهایتا قطعنامه آتش بس صادر شد. همانطور که مشاهده می کنید در تمامی این موارد ناکارآمدی، حمایت از منافع قدرتمندان و نادیده گرفتن حقوق سایرین توسط مجامع بین المللی کاملا مشهود است.

احمدی نژاد رویکرد دوگانه کشورهای غربی به فعالیتهای هسته ای کشورمان را نیز مورد انتقاد قرار داد و افزود : در مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی و معاهده ان پی تی که ضرورت جلوگیری از اشاعه و تولید تسلیحات هسته ای اشاره شده شاهدیم که کشورهای قدرتمند صاحب این تسلیحات از این قاعده مستثنی شده اند و این باعث شده که در حال حاضر هیچ سازوکار و تضمینی برای جلوگیری از گسترش این سلاحها وجود نداشته باشد. در همین حال مشاهده می کنیم که همزمان قدرتهای زورگو و سایرین به بهانه جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته ای فعالیتهای صلح آمیز هسته ای ایران را محکوم می کنند.

رئیس جمهور در پایان سخنانش با اشاره به  آیه ای از قرآن کریم مبنی بر اینکه خداوند سرنوشت هیچ قومی را بدون آنکه خودشان بخواهند تغییر نمی دهد با ابراز امیدواری جهت دستیابی پانزدهمین اجلاس بین المللی غیر متعهدها به نتایج مورد نظر شرکت کنندگان در آن گفت : نباید از یاد برد که تحقق هر گونه اهداف مورد نظر اعضای جنبش تنها از رهگذر همکاری تنگاتنگ و تلاش موثر آنها امکانپذیر خواهد بود." خبرگزاری مهر "دسته ها :
سه شنبه هشتم 5 1387
X