صفحه ها
دسته
وبلاگ

سایت

آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 193093
تعداد نوشته ها : 171
تعداد نظرات : 6
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

مغز مردان و زنان متفاوت است


     
دلیل تفاوت در رفتار و ذهنیت زنان و مردان این است که مغز آنها به لحاظ فیزیکی با هم متفاوت است. بر اساس تحقیقاتی که به تازگی صورت گرفته است مغز زنان و مردان از نظر فیزیکی به وضوح با یکدیگر متفاوت است.


دلیل تفاوت در رفتار و ذهنیت زنان و مردان این است که مغز آنها به لحاظ فیزیکی با هم متفاوت است. بر اساس تحقیقاتی که به تازگی صورت گرفته است مغز زنان و مردان از نظر فیزیکی به وضوح با یکدیگر متفاوت است.
همچنین بین مدارهای ذهنی و مواد شیمیایی انتقال دهنده پیام نیز در مغز زنان و مردان تفاوت محسوس و قابل توجهی وجود دارد. این تفاوت چنان بنیادین است که در مطالعات نورولوژیک به این موضوع اشاره شده و می توان گفت دو نوع مغز انسان وجود دارد، نوع زنانه و نوع مردانه.
جان گری روانشناس امریکایی در کتاب مشهورش «مردان مریخی، زنان ونوسی» (۱۹۹۲) مردان و زنان هریک را متعلق به یک سیاره شمرده است اما تا همین اواخر تفاوت های رفتاری، عاطفی و ذهنی میان مردان و زنان اغلب به هورمون های جنسی ترشح شده در بزرگسالی یا مسائل اجتماعی و تربیتی نسبت داده می شد.
اما اکنون این ذهنیت تا حدود بسیاری به چالش کشیده شده است. یکی از مهم ترین مطالبی که نظریه های پیشین را به چالش می کشد مطالعات نورولوژیک اخیری است که نتایج آنها در مجله «نیو ساینتیست» به چاپ رسیده است و نشان می دهد که مغز مردان و زنان به لحاظ آناتومیک با هم متفاوت است.
این نتایج می تواند به این پرسش که چرا بیماری های روانی که اغلب مردان و زنان به آنها دچار می شوند متفاوت است، یا آنکه چرا بعضی داروها روی یک جنس تاثیر بهتری می گذارند یا چرا زنان بیشتر به بیماری های مزمن دچار می شوند،پاسخ دهد.
هرچند همیشه این موضوع تایید می شد که بین زنان و مردان تفاوت هایی وجود دارد، اما تصور می شد بیشتر این تفاوت ها به هیپوتالاموس( مرکزی که در مغز وظیفه کنترل میزان مواد غذایی مورد نیاز را برعهده دارد)، پرخاشگری و نیروی جنسی باز می گردد، در حالی که تحقیقات اخیر چیزی متفاوت را به اثبات رساند. در این بررسی ها که در مرکز پزشکی دانشگاه هاروارد صورت پذیرفت، مشخص شد بخش هایی در نیمه جلویی مغز که مسوولیت تصمیم گیری و حل مساله را برعهده دارد و همین طور بخش مربوط به عواطف در زنان بزرگ تر است.
علاوه بر این بخشی از هیپوکامپوس که کنترل حافظه کوتاه مدت را برعهده دارد نیز در زنان حجم بیشتری دارد. در مردان نیز بخش غشاء آهیانه که سیگنال های فرستاده شده از حواس را دریافت می کند و همین طور در درک فضا دخیل است، حجم بیشتری از زنان دارد.
بخش «آمیگدالا» نیز که کنترل رفتارهای عاطفی، جنسی و اجتماعی را برعهده دارد در مردان بزرگ تر است. دکتر لاری کاهیل از اعضای انستیتو نوروبیولوژی آموزش و حافظه در دانشگاه کالیفرنیا ضمن اشاره به این بررسی ها می گوید؛ «این حقیقت که به لحاظ اندازه این بخش های مغز در زنان و مردان متفاوتند نشان دهنده این است که کارکردها و قابلیت های متفاوتی نیز دارند.»
از موارد مورد توجه در این بررسی مراکز تحمل درد مغز بود که بر اساس نتایج مکانیسم آن در زنان و مردان متفاوت است. این نتیجه می تواند توجیهی برای این موضوع باشد که چرا زنان بهتر و بیشتر می توانند درد های مزمن را تحمل کنند و عکس العمل افراد به داروهای مسکن متناسب با جنسیت آنها متفاوت است.
«زنان نسبت به مردان با داروهای مسکن خانواده نالبوفین که از تریاک مشتق می شوند بهتر تسکین پیدا می کنند، در حالی که مردان به داروهای مورفینی بهتر عکس العمل نشان می دهند و داروهای نالبوفینی درد را در درجه اول شدت می دهند.» ممکن است با توجه به این تحقیقات بتوان داروهای مسکنی تولید کرد که در زنان تاثیر بیشتری بگذارد.
مسائل مربوط به بیماری های روانی موضوع دیگری است که نتایج این تحقیقات می تواند برای آنها توضیحی بیابد. زنان دو برابر بیش از مردان به افسردگی مبتلا می شوند و این ممکن است مربوط به میزان انتقالات سروتونین در مغزشان باشد.
از سوی دیگر احتمال ابتلا به اوتیسم، سندروم تورت، خوانش پریشی، اختلالات مربوط به تمرکز و اسکیزوفرنی در سنین پایین در پسران بیش از دختران است. بر اساس تحقیقات گروهی از دانشمندان دانشگاه مریلند، ممکن است عنصر هورمون مانندی به نام «پروستاگلاندیس» که به مذکر شدن مغز در زمان تولد می انجامد نیز در بروز این بیماری ها دخیل باشد.
سوءمصرف مواد و اعتیاد می تواند گزینه دیگری باشد که این تفاوت آن را توجیه خواهد کرد؛ به عنوان نمونه احتمال استفاده مردان از کوکائین (شاید به دلایل اجتماعی) دو برابر بیش از زنان است، اما وقتی زنان از آن استفاده می کنند بسیار سریع تر معتاد می شوند و در مقابل ترک و درمان بسیار دشوارتر، عکس العمل مثبت نشان می دهند.
از دلایلی که باعث شده تفاوت عمده میان مغز زنان و مردان پیش از این چندان مورد توجه و بررسی قرار نگیرد این است که بیشتر مطالعات انجام شده که منبع اطلاعات موجود در مورد مغز انسان به شمار می آیند روی مردان یا حیوانات نر انجام شده اند. در این مقاله آمده است؛ «اینکه بخشی از یافته های حاضر با واقعیت موجود در مورد مغز زنان سازگار نیست نشان می دهد کل داده های علمی موجود در مورد مغز انسان بر پایه یی سست و غیرقابل وثوق بنا شده است.»
پروفسور جف موگیل از دانشگاه مک گیل در مونترال که پیش از این بررسی هایی روی تفاوت های پروسه کنترل درد در زنان و مردان انجام داده است با تایید این موضوع که هیچ یک از متخصصان و پژوهشگران در آزمایش های خود حیوانات ماده را لحاظ نکرده اند،آن را «رسوایی برانگیز» می خواند؛ «زنان قربانی های اصلی دردهای مزمن به شمار می آیند اما مدل دانشمندان ما در بررسی ها موش های نر هستند.»


دسته ها :
سه شنبه هشتم 5 1387
X