صفحه ها
دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 238757
تعداد نوشته ها : 109
تعداد نظرات : 6
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

تاریخچه حضور ایران در المپیک

20 مرداد 1387  09:50
تیم ایران در 13 دور حضور خود در المپیک 10 طلا، 15 نقره و 21 برنز در سه رشته کشتی ، وزنه برداری و تکواندو کسب کرده است.
به گزارش شبکه خبر ،تاریخچه حضور ایران در المپیک های مختلف به شرح زیر آمده است :

1948 لندن:
کاروان ایران در وزنه برداری توسط جعفر سلماسی به مدال برنز دست یافت و در رده بندی تیمی در رده سی و ششم بازی ها قرار گرقت.

1952 هلسینکی:
کاروان ایران در وزنه برداری توسط محمود نامجو به مدال نقره و علی میرزایی به مدال برنز دست یافتن و در کشتی هم غلامرضا تختی و ناصر گیوه چی به مدال نقره و محمود ملاقاسمی، جهانبخت توفیق و عبدالله مجتبوی به مدال برنز دست یافتند تا با اتکا به این 3 مدال نقره و 4 مدال برنز در رده بندی کلی مسابقه ها در رده سی ام قرار بگیرد.

1956 ملبورن:
کاروان ایران در کشتی توسط امامعلی حبیبی و غلامرضا تختی به مدال طلا و محمد علی خجسته پور و محمد مهدی یعقوبی به مدال نقره دست یافت و در وزنه برداری هم محمود نامجو مدال نقره را از آن خود کرد تا با کسب دو مدال طلا، دو نقره و یک برنز در رده چهاردهم قرار بگیرد.

1960 رم:
کاروان ایران در کشتی توسط غلامرضا تختی به مدال نقره و محمد ابراهیم سیف پور و محمد پذیرایی به مدال برنز دست یافت. در وزنه برداری هم اسماعیل علمخواه به مدال برنز دست یافت تا تیم ایران با کسب یک مدال نقره و سه برنز به رده بیست و هفتم دست یابد.

1964 توکیو:
کاروان ایران تنها در کشتی توسط محمد علی صنعت کاران و علی اکبر حیدری به مدال برنز دست یافتند تا کسب همین دو مدال برنز به رده سی و چهارم دست یابد. 

1968 مکزیکوسیتی:
کاروان ایران در وزنه برداری توسط محمد نصیری به مدال طلا و پرویز جلایر به مدال نقره دست یافت و در کشتی عبدالله موحد به مدال طلا و شمس‌الدین سید عباسی مدال برنز گرفتند تا ایران با کسب دو مدال طلا، یک نقره و دو برنز به رده نوزدهم دست یابد. 

1972 مونیخ:
کاروان ایران در وزنه برداری توسط محمد نصیری به مدال نقره دست یافت و در کشتی هم رحیم علی آبادی به مدال نقره و ابراهیم جوادی به مدال برنز دست یافتند تا با کسب دو نقره و یک برنز به رده بیست و هشتم دست یابد. 

1976 مونترال:
کاروان ایران در کشتی توسط منصور برزگر به مدال نقره و در وزنه برداری به وسیله محمد نصیری به مدال برنز دست یافت تا در مجموع با کسب یک نقره و یک برنز در رده سی و سوم ایستاد.

1980 مسکو و 1984 لس آنجلس:
ایران بازی های 1980 مسکو و 1984 لس آنجلس را تحریم کرد تا 12 سال از بازی های المپیک به دور باشد.

1988 سئول:
کاروان ایران تنها در کشتی آزاد و توسط عسکری محمدیان به مدال نقره دست یافت تا در رده چهلم قرار بگیرد.

1992 بارسلونا:
کاروان ایران در کشتی توسط عسکری محمدیان به مدال نقره و امیر رضا خادم و رسول خادم به مدال برنز دست یافت تا با تکیه بر این یک نقره و دو برنز در جای چهل و هفتم المپیک قرار بگیرد.

1996 آتلانتا:
کاروان ایران در 100 سالگی المپیک در کشتی توسط رسول خادم به مدال طلا، عباس جدید به مدال نقره و امیررضا خادم به مدال برنز دست یافت تا با اتکا به این سه مدال طلا، نقره و برنز در رده چهل و سوم قرار بگیرد.

2000 سیدنی:
کاروان ایران در وزنه برداری با درخشش غیر قابل باور حسین رضازاده و حسین توکلی به 2 مدال طلای ارزشمند دست یافت، تا با توجه به دو مدال طلای کشتی علیرضا دبیر در کشتی و برنز هادی ساعی در تکواندو هادی ساعی جایگاه بیست و هفتم المپیک را از آن خود کند.

2004 آتن:
کاروان ایران در وزنه برداری توسط حسین رضازاده به مدال طلا دست یافت، در تکواندو هادی ساعی مدال طلا و یوسف کرمی مدال برنز گرفتند و در کشتی مسعود مصطفی جوکار و علیرضا رضایی به مدال نقره و علیرضا حیدری به مدال برنز دست یافتند تا ایران با کسب دو طلا، دو نقره و دو برنز در رده بیست و نهم االمپیک قرار بگیرد.

دسته ها :
يکشنبه بیستم 5 1387
X