صفحه ها
دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 238811
تعداد نوشته ها : 109
تعداد نظرات : 6
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

آغاز چهارمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری

5 شهریور 1387  09:35
چهارمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری در چهارمین دوره فعالیت این مجلس از امروز کار خود را آغاز کرد.
به گزارش خبرنگار شبکه خبر ، رئیس مجلس خبرگان رهبری در این مراسم با تشریح فعالیت ها اقدامات و جایگاه والای مجلس خبرگان رهبری در نظام اسلامی گفت : محور حرکت تاریخی انقلاب اسلامی ما در یک اصل محرز موضوع ولایت فقیه در عصر غیبت امام زمان (عج) به عنوان اساس تفکر شیعه است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: در این میان رهبری یکی از اصول اساسی در قانون اساسی ماست که در مهمترین و محوری ترین بخش نظام و کشور ما مسئولیت دارد . 

وی اعضای مجلس خبرگان را حافظ ، نگهبان و پدیدآورنده این مرکزیت دانست و گفت: خبرگان در مقطعی به عنوان قانون اساسی کار خود را انجام داد و وظیفه دیگر خود را در زمینه اصل مهم رهبری و ولایت از ربع قرن پیش آغاز کرد که تا زمان ظهور حضرت حجت ادامه خواهد یافت.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با بیان این که در قانون اساسی شروطی برای خبرگان پیش بینی شده است گفت: این شروط شامل اجتهاد ، آشنایی با زمان و موقعیت و دیگر شرایط است که با انتخاب مردمی اعتبار آن دو چندان می شود.

هاشمی رفسنجانی گفت : چه سرمایه بزرگ و آرامش آفرینی است که مردم بدانند این مجلس در مواقع لازم تصمیمات لازم را اتخاذ می کند ، وظیفه ای که بعد از رحلت امام بدون فوت وقت به انجام رسید. 

وی با اشاره به اینکه پس از گذشت بیست سال از انتخاب نمایندگان مجلس خبرگان هیچ تردیدی در درستی آن وجود ندارد گفت: مجلس خبرگان رهبری توانست بهترین فرد را برای جانشینی امام برگزیند و این انتقال با نجابت ، صلابت و قاطعیت انجام شد و مردم هم آن را پذیرفتند.

هاشمی رفسنجانی وظیفه دیگر خبرگان رهبری را نظارت بر صلاحیت رهبری دانست و گفت : گروه تحقیق خبرگان به طور مرتب در این زمینه جلسه تشکیل داده و این وظیفه نیز به دور از تشنج های سیاسی و تبلیغاتی در حال انجام است.

رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: اعضای این مجلس بدون تحمیل هزینه های مالی و سیاسی بر کشور در هر دو بخش به نحو احسن کار خود را انجام داده و در حال انجام هستند. 

رئیس مجلس خبرگان رهبری در ادامه سخنانش از بیانات اخیر مقام معظم رهبری قدردانی کرد.
آیت الله هاشمی رفسنجانی افزود: ایشان با اظهارات حکیمانه خود کمک کردند در شرایط حساس کنونی آرامش بیشتر در جامعه حکمفرما شود.

وی تعیین مرز میان تخریب و انتقاد ، تاکید بر ضرورت اجرای نظارتهای قانونی و کمک به همدلی میان قوای سه گانه و دست اندرکاران نظام را از نکات بارز سخنان مقام معظم رهبری برشمرد.

هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه هفته دولت که بدنبال شهادت مظلومانه رجایی و باهنر نامگذاری شده است می تواند فرصتی برای آگاهی بخشی برای مردم باشد گفت : حادثه شهادت رجایی و باهنر با هدف ضربه زدن به نظام طراحی شده بود اما با تدبیر امام و یارانش از این مرحله سخت گذر کردیم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: مردم هر سال در این هفته از واقعیات کشور خبرهای زیادی به دست می آورند و نیاز است دولت در زمینه آگاهی بخشیدن به مردم با دقت عمل کند.

وی یکی دیگر از موضوعات مهم کشور را در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد و گفت: در چنین شرایطی همه باید هوشیار باشیم و خبرگان به عنوان مردان کارساز جامعه در این راستا می توانند نقشی اساسی در آرام نگهداشتن فضای کشور ایفا کنند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری به همه احزاب ، جناح ها و گروهها توصیه کرد موقعیت و زمان را درک کنند و بهانه ای به دست دشمنان ندهند. 

رفسنجانی مردم ایران را از وفادارترین ملت های جهان برشمرد و گفت : این سرمایه مردمی باید حفظ و تقویت شود و ارتباط میان مردم و نظام هم روز به روز قوی تر شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با تشریح اوضاع در منطقه خاورمیانه و قفقاز به ویژه در عراق، افغانستان، فلسطین و لبنان گفت : آمریکایی ها و برخی کشورهای غربی با هدف کنترل ذخایر عظیم انرژی و حمایت قاطعانه از رژیم جعلی اسرائیل در این منطقه لنگر انداخته اند و نباید در چنین شرایطی ما بر سر مسائل جزئی همدیگر را زیرسوال برده و جامعه را دچار تشنج کنیم.

وی از همه مسئولان و دست اندرکاران خواست در فضایی سالم همراه با همدلی و بهره گیری از امکانات موجود ایران را به الگویی مناسب برای دیگر کشورهای جهان تبدیل کنند.

این دوره اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری نیز همچون ادوار گذشته دو میهمان ویژه دارد و در روز نخست اجلا سیه طرح تحولا ت اقتصادی با حضور محمود احمدی نژاد ، رئیس جمهور بررسی می شود و فردا ، چهارشنبه نیز سعیدجلیلی ، دبیر شورای عالی امنیت ملی گزارشی درباره آخرین تحولا ت هسته ای کشورمان ارائه خواهد کرد.

چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری به برگزاری نخستین اجلا س رسمی خود در اسفند ماه سال 85 آغاز به کارکرد و دومین و سومین اجلا س رسمی این مجلس طی روزهای پنجم و ششم شهریور و اسفند سال 86 برگزار شد.

در اجلاس های رسمی مجلس خبرگان رهبری جمعی از نمایندگان ملت هر یک به مدت 10 دقیقه نطق پیش از دستور خواهند داشت و علاوه بر پیگیری مصوبات گذشته دستور جلساتی براساس وظایف این مجلس تعیین و بررسی می شود و گروهی نیز بیانیه پایانی نشست را که دربرگیرنده مسائل داخلی و بین المللی است تدوین و تصویب می کنند.

درآغاز چهارمین اجلا س رسمی دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری همچنین مراسم تحلیف حضرات آیات محمدرضا مهدوی کنی ، سیدمجتبی طاهری ، علی اسلا می هاشم هاشم زاده هریسی ، نمایندگان تهران ایلا م ، قزوین و آذربایجان شرقی که در انتخابات میان دوره ای به عضویت این مجلس درآمده اند برگزار می شود.

ادای احترام به مقام شامخ بنیانگذارفقید جمهوری اسلا می و تجدید بیعت با آرمانهای آن حضرت و دیدار با رهبرمعظم انقلا ب از دیگر برنامه های همه اجلاسیه های رسمی مجلس خبرگان رهبری است .


دسته ها :
سه شنبه پنجم 6 1387
X