صفحه ها
دسته
وبلاگ

سایت

آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 192843
تعداد نوشته ها : 171
تعداد نظرات : 6
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
از "اوباما 2008" تا "موسوی 2009"
دفتر پژوهش و بررسیهای خبری-دکتر علی عرفان*:مدل تبلیغات انتخاباتی میرحسین موسوی تلفیقی از مدل 2008 اوباما و مدل انقلاب های رنگی است و تمام فاکتورها و متغیرهای به کار رفته، نشانگر اغفال توسط ایادی استکبار و دشمن 30 ساله نظام جمهوری اسلامی می باشد.
اشاره:همان‌گونه که انتظار می‌رفت ،اقای مهندس میرحسین موسوی در مورد اعلام تایید نتایج انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان بیانیه شماره 9 خودرا صادر کرد. از کل متن کامل این بیانیه یک پاراگراف را انتخاب کردم تا توصیه ایشان را عمل کنم:
میرحسین موسوی:به صداقت بازگردیم. چگونه از مردم می‌خواهیم ایمان‌های مذهبی‌شان را سرمایه اعتماد به ما قرار دهند در حالی که صراحتا به آنان دروغ گفته می‌شود؟
در این یادداشت تلاش خواهم کرد به توصیه جناب آقای موسوی عمل کنم و ابعاد مغفول مدل تبلیغاتی ستادانتخاباتی وی را که تلفیقی از مدل انتخاباتی اوباما در سال 2008 و نیز فریبکاری ها و دروغ پردازی های رایج در انقلابهای رنگی بود کالبدشکافی نمایم.
______________________________________________________________________

انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری در ایران علیرغم تداوم در مسیر 30 ساله انقلاب و سی امین انتخاب در قاموس تاریخی دارای وجوه تمایزی با انتخابات های گذشته است که ابعاد آن را بیش از پیش پیچیده و چند لایه نشان می دهد. در این دوره "سطح" شیوه و رویکرد رقابت ها دارای مختصات خاصی بود که در این مقاله به این موضوع می پردازیم.

اوباماوانتخابات 2008

انتخابات برگزار شده در آمریکا و روی کار آمدن باراک اوباما با هزاران فراز و نشیب و مباحث مربوطه در عرصه بین المللی، بازتابهـایی داشته و قبل ازتثبیت و تقریر ایشان در جایگاه ریاست جمهوری بسیاری از عناصر و چهره های سیاسی با ایشان به نوعی توارد و تله پاتی سیاسی- ایدئولوژیکـی به عمل آوردنـد. اوباما برای پیروزی در رقابت های ریاست جمهوری به دستاویزهایی از جمله سلسله مراتب های سنتی، تیم های محلی به شکل شبکه های متراکم ارتباطات، رأی سازیهای مستقل دست زد و نوعی مدل انتخاباتی طرح و اجرا نمود.
مدل انتخابات اوباما دارای نقش ها و مسئولیت های طراحی شده ای بود. در ساختار این مدل انتخاباتی فردی مسئولیت سازماندهی (Field organizer ) را برعهده داشت. تحت این ساختار، زیربخش هایی طراحی شده بود که در آنها مسئولیت هایی همانند: رهبری تیم، مسئول بانک تلفن، مسئول در زدن خانه های مردم، مسئول جمع اوری داده ها و اطلاعات، مسئول داوطلبان اموزش دیده، فعالیت می کردند که برای هر کدام تقسیم کار مشخص به عمل آمده بود.
این مدل دارای یک هدف گذاری خاص بود که ،" داوطلب"، دران مسولیت رأی سازی برای کاندیدا ،" تیم محله "، مامور تقویت شبکه رأی کاندیدا و ایجاد فضای مثبت کلی به نفع کاندیدا در ایالت ها جزء اهداف" کارزار در ایالت" بود. آموزش یکسان و سراسری نیز از برنامه های" تیم های محله" مدل انتخاباتی اوباما بود.
در این مدل از گروههای مجازی، شبکه های اجتماعی، تقویت مشترک گروهی (زمان و مکان) و انتشار نظرات شخصی از طریق وبلاگ ایجاد شده بود و از مزایای برجسته و بکار گرفته شده می توان به سازماندهی داوطلبان، دریافت کمک های نقدی و بسیج داوطلبان برای مشارکت درفعالیت های انتخاباتی از قبیل: برگزاری جلسات ، تماس تلفنی و در زدن خانه ها نام برد.
برای آماده شدن یک کارزار طولانی انتخاباتی در این مدل، پیش بینی شده بود که به سطوح پایین جامعه "تفویضِ" امتیاز شود . دانشجویان و کارگران بازنشسته توانسته بودند حتی در اولین هفته های آشنایی با سایت اوباما، مراکز خودشان را در سطح محلات شکل دهند و در منازل شخصی افراد جلسات برگزار شود و گروههایی تشکیل شوند که فعالیت های انتخاباتی را از طریق سایت هدایت کنند.
استفاده از فناوری اطلاعات، ارسال پیغام از طریق تلفن و ایمیل بطور مستقیم از سوی اوباما به داوطلبان اموزش دیده جزء طراحی ها در مدل انتخاباتی اوباما بود.

اما کاندیداهای دهمین ریاست جمهوری ایران از چه مدلی استفاده کردند؟

در ایران هم برخی کاندیداهای ریاست جمهوری به استقبال شعار " تغییر " ( change ) اوباما شتافتند و بدون تأمـل و تـدبـر در اصــول و ریشه های دینی – مردمی کشور، آن را محمل پیروزی انگاشتند و بر طبل این شعار دماگوژی گونه کوبیدند.
در کنار این گرته برداری ناشیانه رگه هایی از رواج و گسترش انقلاب های مخملی در این انتخابات مشهود بود. به غیر از دکتر محمود احمدی نژاد که پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی ایران را به عنوان نماد ملی و میهن دوستانه مطرح کرد، مابقی نامزدها خواسته یا ناخواسته، و با درجات مختلفی، یکی از رنگ ها را به عنوان نماد و سمبل رقابت های انتخاباتی خود مطرح نمودند که در این میان یکی از این رنگها به شیوه ای ویژه در افکار عمومی طرح و گسترش یافت.
سبز به علت رابطه اش با طبیعت، نماد اصلاح، تجدید حیات و حاصلخیزی است. این اقدام برای اولین بار از سوی ستاد حامیان میرحسین به کار گرفته شد و رنگ سبز به دلیل معنا داشتن در فرهنگ و جامعه ایران ، تأثیرگذاری خاصی را نیز در برداشت.
پس از انتخاب رنگ سبز در قالب مچ بند، کلاه، شال، روسری، مانتو، آنتن و برف پاکن ماشین هاو در محیط های مجازی و سایبر مثل Face book و شبکه های اجتماعی و ... در جامعه گسترش یافت . بنابراین نمی توان انتخاب، گسترش و اپیدمی این رنگ را بر حسب صدفه و اتفاق فرض کرد.
همچنین از نشانه های دیگر انقلاب مخملی می توان فضا سازی، شایعه پراکنی، نامه نگاریها با مقامات عالیرتبه ماهها قبل از انتخابات بمنظور شبه افکنی ،القای انجام تقلب ، شیطنت تحت لوای آموزشهای مستمر خبرنگاری و ... برای نخبگان، افزایش اقدامات مداخله جویانه غرب در امور ایران و از همه مهمتر یکپارچگی هر چه بیشتر رسانه های استکباری علیه ارزشهای نظام جمهوری اسلامی و آرایش تبلیغاتی انها از جمله BBC فارسی و صــدای آمریکاباحمایت ازکاندیدای موردنظروتخریب سایرکاندیدا و دهها دلیل و نشانه دال بر اینکه سامانه های رسانه ای، فکری، سیاسی بیگانه در صدد مهره چینی و یارگیری در داخل کشور برآمده است.

شبکه فارسی زبان BBC ومدل انتخاباتی 1388 ایران:

امروز با یک نگاه تحقیقی و آماری به برنامه های این شبکه فارسی زبان انگلیسی ، به راحتی به تناقض آشکار میان آن ادعاها و تبلیغات ورپرتاژ آگهی دست اندرکاران شبکه BBC که قصد دارد خود را به عنوان رسانه ای فرهنگی و فعال در امر تفریح و سرگرمی جا بی اندازد. پی خواهیم برد.سوابق دولت بر یتانیا حاکی از این موضوع است که از مد تها پیش بعداز شکست های سختی که در مقابل ایران اسلامی در عرصه سیاست های خارجی وبین المللی خورده است تلاش می کند خط فکری خود را از طریق راه اندازی رسانه ای فارسی زبان به مردم ایران ترزیق کند . برنامه ریزی دولت انگلیس از طریق شبکه فارسی زبان BBCبرای ایجاد عملیات روانی در خصوص انتخابات ایران مدتها پیش از سوی نهاد رسانه ای وزارت خارجه انگلیس شکل گرفته است. مقامات وزارت خارجه بریتانیا از نزدیک و با جدیت مسئله دخالت در امور ایران و انتخابات این کشور را پیگیری می کنند . نکته جالب توجه اینکه این شبکـه معمولاً از کـارشناسانی استفـاده می کنـد کـه چهـره های شناخته شده در عرصه جنگ رسانه ای وجنگ نرم SOFT WAR علیه ایران اسلامی هستند. جنگی را که شبکه BBC وارد آن شده است یک جنگ رسانه ای به منظورجلو گیری از انتشار و اقعیتهای داخل ایران و کشورهای فارسی زبان است.جنگ رسانه ای یکی از بر جسته ترین جنبه های ((جنگ نرم )) و جنگ های جدیـد بین المللی است. در جنگ رسانه ای آنچـه که به ظاهر احساس می شود. جنگ در بین عناصر و اعضاء رسانه ها اعم از مفسران ، خبرنگاران و مدیران رسانه ای است در حالی که در پس این جنگ به ظاهر رسانه ای ، سیاست رسانه ای یک کشور (Media policy) ایستاده است و در پشت پرده شبکه فارسی زبان BBC سیاست کشور بریتانیا و بودجه های سری وزارت امور خارجه این کشور نهفته است.
این شبکه با ، بهره گیری از توان و ظرفیت رسانه ای خود با یک شیب ملایم و پخش آیتم های متعدد اقدام به پیش برد اهداف انتخاباتی خود در ایران دارد .تلاش این شبکه در چند ماه گذشته این بوده تا با جریان سازی و موج سازی منفی و دلسرد کننده از شرایط فعلی نظام مقدس جمهوری اسلامی بنیاد های اعتماد سازی ایرانیان را به نظام و مسئولین سیاسی تخـریب نمایـد و آنـان را دلسرد و در نهایت مردد و بی اعتماد سازد. دریک طبقه بندی تحلیلی ، محورهای بر جسته و جریان ساز این شبکه در چند ماه اخیر را می توان این گونه برشمرد .
BBC شیوه حکو متی ایران را با قواعد حکومتی شنا خته شده در علم سیاست همخوان نمی داند. این شبکه در برنامه های تولیدی وخبری خود در راستای بی اعتماد سازی مردم به نظام، سیستم حکومتی ایران را مبهم و غیر قابل فهم تصویر می کند و در ادامه هجمه های تبلیغاتی و جنگ روانی خود نهاد شورای نگهبان را نشانه گرفته و آن را مانعی در راه شکل گیری جامعه ایده آل برای ایرانیان معرفی کرده است. دایره وسیع انتقادات این شبکه بجایی می رسد که از انتخابات ایران به عنوان انتصابات وانتخابات فرمایشی و نمایشی تعبیر می کند . همین شبکه خود را دلسوز ملت بزرگ ایران می شمارد و درخواست حضور نـاظـران بین المللـی بـرای انتخابات،(پیشنهاد نهضت آزادی) و جایگزینی شورای نگهبان،(پیشنهاد کمیته ی صیانت از آراء ستاد میرحسین موسوی) را دائما مطرح می کند.
BBC فارسی به شکلی زیرین و عمیق تـلاش می کند تا ساختار و قداست نظام اسلامی را نشانه بگیرد. این شبکه ضمن تلاش برای مو ج سازی منفی علیه دستگاه های نظارتی کشور، جا انداختن این محور القائی را دنبال می کند که با وجود شورای نگهبان و تائید این کاندیدا مردم هرگز تخواهند توانست رئیس جمهور مطلوبشان را انتخاب کنند. شبکه فارسی زبان BBC به ظاهر با تحلیل شعارهای تبلیغات انتخاباتی کاندیدا ها سعی نموده به تخریب آنها بپردازد .(به تصاویر جداول شماره 1 و 2 و3 و 4 در انتهای گزارش مراجعه کنید)
چهار نمودار مذکور نمایانگر رویکرد شبکه BBC فارسی به کاندیداهای اصلی انتخابات ایران طی دو ماه و نیم قبل از برگزاری انتخابات است و با توجه به نمودارهای ذکر شده به نظر می رسد شعارهای بی طرفی مسئولین این شبکه، ادعایی بیش برای فریب افکار عمومی نیست.البته خبرها،گزارش ها و برنامه های تخریبی این شبکه پس از انتخابات بیشتر هم شده است که به خوبی نشان داد که BBC بازوی تبلیغاتی حکومت بریتانیا است.
همانگونه که مطرح شد در مدل انتخاباتی میرحسین موسوی، آثاری از تقلید مدل انتخاباتی اوباما در سال 2008 کاملا مشهود است ، مدلی که برای حرکت انتخاباتی ایشان تعریف گردیده است ضمن داشتن حمایت رسانه های خارجی دارای، کمیته تولید محتوا با 22 کارگروه می باشد. در این کمیته محتوایی کارگروهها ، عمده ترین و برجسته ترین گروههای اجتماعی را مورد بررسی قرار داده اند.
معلمان، دانش آموزان، دانشجویان، اقوام، اقلیت های مذهبی، جوانان، زنان، بیکاران، بازنشستگان، حاشیه نشینان، کاربران اینترنت، بسیجیان و ایثارگران، کمکهای خارجی، آسیب های اجتماعی، فرهنگ، مسائل اقتصادی کلان و ورزش.
هدف هر یک از کارگروهها تهیه بحثهای(debates)اصلی مورد مساله در گروه بود که از این رو پنج زمینه برای بررسی مورد مطالعه قرار گرفت:
1) دوران نخست وزیری میرحسین موسوی 2) دوران اصلاحات 3) دوران دولت نهم با تأکید بر سیاه نمایی عملکردها
4) مطالبات هر یک از این گروهها 5) شعارها و برنامه های کاندیدا در مورد
برنامه ریزی به گونه ای بود که هر آنچه بعنوان محتوا در 5 زمینه و گروههای مورد اشاره تهیه و تولید می شد، در سایت های کلمه، قلم ... و روزنامه هایی مانند اندیشه نو- یاس نو و رسانه های نام برده شده انتشار یابند. همچنین تهیه یک میلیون بروشور با عنوان" بیست و دو کلمه" حرف حساب با تیتراژ میلیونی،استفاده ازارتباطات کلامی وغیر کلامی مانند،نماد رنگ سبز،نمادvبااستفاده ازانگشتان دست ونماد کلامی، تهیه محتوا برای استفاده در جزوه آموزشی با تیتراژ صدها هزارتایی، استفاده از CD و DVD برای انتشار مطالب محتوایی تولید شده ، ساخت فیلم آموزشی، تهیه شعار برای پیام های کوتاه SMS بعنوان پیامهای کوتاه تبلیغاتی، ارائه پیشنهادات به میرحسین موسوی از طریق پیام کوتاه وبوشورهای چاپ شده با جای خالی و ابزارهای فن آوری اطلاعات و تهیه جزوات ارائه تحلیل هایی از عملکرد دولت از جمله ویژگی هایی بود که مورد توجه و امعان نظر قرار گرفته است.
اما آنچه در این مدل انتخاباتی دیده شده بود، مراحل مختلف کار بود.در مرحله دوم از هر شهر یکنفر به نمایندگی به تهران دعـوت و زیر نظرمدرس خاص تربیت می شدند. در این مرحله داوطلبان برای آموزش در سه گروه تخصصی (سیاسی، اقتصادی، اجتماعی) تحت آموزش اساتید دانشگاهی تعیین شده قرار می گرفتند. در پایان مرحله دوم افرادبعدازدیدن آموزش عنوان مدرس را احراز میکردند و با استفاده از آموختـه هـای اسـاتیـد و جـزوات محتـوایی به آموزش تربیت سفیران می پرداختند.
مرحله سوم از این مدل ،افراد آموزش دیده بعنوان سفیران نقش خود را ایفامی کنند. سفیران بعد از طی کردن چندین جلسه آموزشی با استفاده از جزوات آموزشی و CD های تهیه شده مطالب و داده های لازم، به امر آموزش فنون مذاکره، خطابه و جدل و فعالیتهای ناشی از آموزش بپردازند.
مأموریت سفیران، بعنوان نمایندگان میرحسین موسوی وارد شدن به جامعه وحضوردر مکانهای عمومی مانند: مترو، پاساژها ، اتوبوس، پارک ها و میادین و انجام فعالیت انتخاباتی و مباحثه با اقشارمختلف مردم بود. از آنجا که جزوات ارائه شده در جلسات آموزشی حاوی اطلاعاتی از 22 قشر مختلف جامعه بود، توان رویارویی سفیران آموزش دیده در مدل انتخاباتی را بالا می برد و هدف تعیین شده در این آموزش رسیدن به سی هزار نفر سفیر در کشور بود.
از جمله حضور سفیران در تهران، می توان به تجمع سفیران در خیابان ولیعصرتهران با در دست داشتن نماد سبز و انجام مباحثه با مردم وحضور درشغل راننده تاکسی ویا مسافرکش های شخصی اشاره کرد. برخی ازسفیران بعنوان راننده تاکسی یا مسـافـرکش های شخصی در موقع جابه جایی مردم بوسیله اتومبیل های خود به مباحثه می پرداختند.
از جمله موارد دیگر این مدل کمیته نوجوانان با نام " نسیم " بود که این کمیته در هر شهر از هفت نفر تشکیل شده بود که وظیفه شناسایی نیروهای داوطلب را به منظور تربیت سفیر به عهده داشت.
استفاده از تلفن ، موبایل در شبکه های اجتماعی نوع دیگری از برنامه ریزی بود، بطوری که هر فرد بصورت تصادفی در هر روز با 10 شماره تماس می گرفت و یا SMS می زد و از این طریق برای کاندیدا مورد نظر تبلیغ می کرد.
استفاده از پوستر و بروشور برای حمایت از میرحسین موسوی و سیاه نمایی عملکرد دولت و بهره برداری از پتانسیل خاص فرد به نفع خود، بهره جویی از بیانات / دست خط وشبیه سازی از مهر حضرت امام بنیان گذار فقیه انقلاب اسلامی، استفاده از مراجع تقلید و حامی و تهیه جزواتی در این خصوص ، همراه کردن برخی از خانواده های شهدا و هنرمندان حامی /استفاده از ابزار زبان که با توجه به بافت قومیتی جامعه ما همواره گویش زبانی(منجر به جمع اوری رأی قابل توجهی به نفع کاندیدا می شود)و دست زدن به " بدعت " در چهارچوب نظام در کنار :
* عدم مراعات قواعد مردم سالاری
* عدم ارجاع مشکلات به مراجع قانونی و بی اعتبار ساختن آنها
* ایجاد مدل و الگوی غلط انتخاباتی برای آیندگان
* عدم همبستگی مطالبه و استدلالها...
* ایجاد شبهه نسبت به سلامت سیاسی نظام
* تبدیل مهمترین انتخابات ملت به خاطره ای تلخ
* ایجاد زمینه برای جولان ضدانقلاب
* سیاسی کردن مسائل حقوقی
* بی حرمتی به ارزشها و هنجارهای اسلامی – ایرانی
* ایجاد خانه های تیمی برای طراحی اعمال غیرقانونی...
از جمله اقدامات مدل انتخاباتی سال 88 اقای میرحسین موسوی بود.
به هر روی مدل تبلیغات انتخاباتی میرحسین موسوی تلفیقی از مدل 2008 اوباما و مدل انقلاب های رنگی است و تمام فاکتورها و متغیرهای به کار رفته، نشانگر اغفال توسط ایادی استکبار و دشمن 30 ساله نظام جمهوری اسلامی می باشد.
این مدل،یک اقتباس غلط، گرته برداری عجولانه و پیوندنمودن سبزینه غربی بر ریشه ایران اسلامی است که هیچ گاه رشد ونمو نمی کند.
طراحان این مدل باید می دانستند، کشور ایران اسلامی به پاس انفاس قدسی حضرت امام (ره )، هدایت داهیانه مقام معظم رهبری و خون هزاران شهید و نثار بهترین سرمایه های نظام، نه با آمریکا که مدل غیراخلاقی و دنیاطلبانه آن را اقتباس نموده و نه با کشورهای اکراین، گرجستان وقرقیزستان قابل قیاس نیست که هویت آنها با تغییر رنگی به هم بریزد. اینجا ایران اسلامی است، با تمدنی کهن ومردمانی با هوش سیاسی و آینده بین و رهبری آگاه و برخاسته از متن مردم و برای مردم و خدا.

دسته ها :
شنبه سیزدهم 4 1388
X