صفحه ها
دسته
وبلاگ

سایت

آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 192840
تعداد نوشته ها : 171
تعداد نظرات : 6
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

میرحسین موسوی و اسارت در دور باطل
دفتر پژوهش و بررسی های خبری - امیرحسین کبیری : بیانیه های زنجیره ای میرحسین موسوی و تکرار درخواست غیر قانونی "ابطال انتخابات" دور باطلی است که آخرین نخست وزیر را در دایره تنگ انحصار طلبی و ساختارشکنی محصور کرده است.

با وجود گذشت بیش از 20 روز از برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و علیرغم تأیید نهایی شورای نگهبان به عنوان تنهاترین نهاد ذیصلاح در رابطه با اظهارنظر پیرامون انتخابات، اصلی ترین بازنده در رقابت گفتمانی با احمدی نژاد همچنان با صدور بیانیه های زنجیره ای می کوشد سلامت انتخابات را زیر سؤال برده و با تشویش اذهان عمومی، عدم اقبال مردم به خویش را به دیده تردید بنگرد.
بازخوانی مواضع میرحسین موسوی با تأکید بر بیانیه های صادره نشان می دهد که سناریوی تشکیک در سلامت انتخابات به دنبال دریافت ناکامی در جلب آرای ملت پیش از برگزاری انتخابات با تشکیل کمیته صیانت از آراء کلید خورد و کنفرانس مطبوعاتی غیرقانونی موسوی در حالی که هنوز در برخی از شعب اخذ رأی فرآیند رأی‌گیری از مردم ادامه داشت، نقطه اوج آن بود.
موسوی در این کنفرانس خبری با بیان اینکه دولت قدر حضور گسترده مردم در انتخابات را ندانسته است، گفت: با توجه به اطلاعات بنده در سطح کشور برنده قطعی این انتخابات بنده هستم. بلافاصله پس از این کنفرانس، ستاد این نامزد انتخابات دهم کوشید طی گفت‌وگوهایی با اعضای کمیته صیانت از آرای موسوی، صحت ادعاهای وی را تأیید کند.(1) نکته در خور تأمل در این مصاحبه ها، استناد اعضای کمیته صیانت از آراء به حضور "50 هزار نماینده موسوی بر سر صندوق‌های رأی" بود.
با این وجود، پس از اعلام تدریجی آرای نامزدها که آشکارا از پیشتازی دکتر محمود احمدی نژاد در انتخابات خبر می داد؛ مهندس موسوی در راستای توجیه شکست خود به "جلوگیری از حضور نمایندگان بر سر صندوق‌های رأی" اشاره کرد بدون آنکه مشخص کند در کدام شعب رأی‌گیری ادعاهایی که مطرح می‌کند، اتفاق افتاده است. بعدها، همین مسئله ترجیع بند سخنان موسوی در شکایت به نتیجه انتخابات شد.
در همین راستا، موسوی یک روز پس از انتخابات در بیانیه خود، نتایج اعلام شده را «بهت آور» خواند و آن را به « به شعبده بازی دست اندرکاران انتخابات» تعبیر کرد. موسوی در عین حال عنوان نمود که « تسلیم این صحنه آرایی خطرناک نخواهم شد» و از هواداران خود خواست به «تجمعات تا رسیدن به نتیجه ادامه» دهند. این نامزد شکست خورده در انتخابات که پیشتر مدعی شده بود «حضورم به خاطر قانون‌گریزی است و تأکید می کنم که استمرار چنین شیوه‌ای ممکن است به استبداد و دیکتاتوری بیانجامد» ، خود با درخواست از شورای نگهبان مبنی بر « ابطال نتایج انتخابات » (2) به شیوه هایی توسل جست که تجلی عینی تخطی از قانون محسوب می شود.
پس از دیدار موسوی با رهبر معظم انقلاب و تأکید ایشان مبنی بر اینکه « لازم است کارها را با متانت و آرامش پیگیری کنید» دبیر شورای نگهبان در اطلاعیه‌ای خطاب به نامزدها آمادگی خود را برای رسیدگی به کلیه شکایات و اعتراضات مطرح شده در وقت قانونی و نیز بررسی مجدد صندوق‌هایی که مستنداً کاندیداها در مورد سلامت آن شکایتی داشته باشند، اعلام داشت.
همچنین شورای نگهبان در ادامه اقدامات خود نشستی با کاندیداهای معترض را ترتیب داد که تنها محسن رضایی این دعوت را پذیرفت و در شورا حضور یافت. همزمان، کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان از «بازشماری10 درصد از صندوق‌های اخذ رأی به صورت تصادفی و با حضور نمایندگان کاندیداها» خبر داد. تمدید مهلت بررسی شکایات انتخاباتی با موافقت مقام معظم رهبری از دیگر تمهیداتی بود که برای رفع شبهات و اعتمادسازی هرچه بیشتر اتخاذ شد و هیأت وی‍ژه‌ای شامل حداد عادل، دری نجف آبادی، ولایتی، ابوترابی و رحیمیان به منظور رسیدگی به شکایات معترضان انتخابات تشکیل شد اما میرحسین موسوی همچنان در بیانیه های خود بر تداوم رفتار غیرقانونی خویش اصرار می ورزید. وی طی نامه ای به شورای نگهبان رسیدگی به آنچه « تخلفات صورت گرفته در انتخابات دهم ریاست جمهوری» نامید را « بیرون از دایره صلاحیت بررسی آن شورا » دانست و « ابطال انتخابات » را « مناسب ترین راه برون رفت از معضل ایجاد شده » عنوان کرد.(3)
آنچه از برآیند این گفته ها دریافت می شود؛ "تناقضات آشکار"، "مواردی کلی" و "فاقد مستندات عینی و حقوقی" است که در نامه ها و بیانیه های موسوی چند باره تکرار شده است. بررسی اقدامات و مواضع شورای نگهبان ، وزارت کشور، فعالان سیاسی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و ... در رسیدگی به ادعاهای نامزد شکست خورده در انتخابات هر بیننده منصفی را به تلاش مجموعه نظام برای بازگرداندن آخرین نخست وزیر به مدار "قانون" رهنمون می سازد.

دسته ها :
يکشنبه جهاردهم 4 1388
X