صفحه ها
دسته
وبلاگ

سایت

آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 193197
تعداد نوشته ها : 171
تعداد نظرات : 6
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
درصد توان بسیج تهران وارد مبارزه با اغتشاشات اخیر شد
فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ گفت: در اغتشاشات اخیر تهران 30 درصد توان بسیج به کار گرفته شد.
به گزارش خبرنگار دفاعی ایرنا، سردار سرتیپ عبدالله عراقی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: با وجود این که نظام از روز اول می توانست بسیار مقتدرانه با اغتشاشات برخورد کند، اما کرامت به خرج داد و اغتشاشگران را دستگیر نکرد.
وی با تاکید بر این که مردم خود را از اغتشاشاگران جدا کرده و نظام نیز به دنبال دستگیری بانیان و مسببان اصلی این اغتشاشات است، اظهار داشت: حضور افراد مختلف در راهپیمایی‌ها و دعوت گروه‌هایی که خواهان براندازی بودند، غیرقانونی بود به شکلی که فقط در حد تذکر با آنها تا چند روز اول برخورد شد.
عراقی با برشمردن حوادث از روز 2 خرداد و اجتماع و جشنی که در سالن 12 هزار نفری آزادی برگزار شد، تصریح کرد: پایه اغتشاشات از روز 2 خرداد ماه بود که 12 هزار نفر را آشوبگران در مجموعه 12 هزار نفری آزادی جمع کردند اما نظام براساس کرامتی که داشت به آنها اجازه داد و برخوردی نکرد که البته بعد از آن شروع خیابان گردی ها اتفاق افتاد به شکلی که از 16 تا 20 خرداد خیابان گردی های عظیمی شروع شد و تمام میادین اصلی شهر پر شد و متقابلا سران آشوب با این عمل می خواستند مردم را در برابر هم قرار دهند.
وی ادامه داد: در روز 21 و 22 خرداد بر اساس ممنوعیت تبلیغات هیچ حرکت خاصی روی نداد و شهر در آرامش بود اما از ساعت 2 بعدازظهر روز 22 خرداد این افراد می خواستند جلوی فرمانداری و وزارت کشور تجمعی را برای اعلام پیروزی خود ترتیب دهند.
سردار عراقی افزود: با اعلام نتایج و بعد از انتخابات و محرز شدن شکست عوامل آشوب در آن اجتماعات به شکل گسترده تری انجام شد به شکلی که روز 25 خرداد اجتماع بسیار عظیمی از مردم و عوامل اغتشاش از میدان انقلاب تا آزادی راهپیمایی کردند که بر اساس تذکرات قبلی این راهپیمایی نیز غیرقانونی بود اما نظام باز از خود سعه صدر نشان داد و به آنها فقط تذکر داد.
وی با اشاره به وظیفه سپاه پاسداران و زیر مجموعه آن در قانون اساسی برای حفاظت از انقلاب و دستاوردهای آن تاکید کرد: بر این اساس، سپاه بخشی از نیروها و توانمندی های خود را در بعد نظامی آموزش داده و در عرصه های مختلف به کار گرفته است به شکلی که در طول تاریخ انقلاب بسیاری از غائله ها مانند کردستان، خوزستان و سیستان و بلوچستان به وسیله همین بخش نظامی از بین رفته است.
سردار عراقی با اشاره به مصوبه شورای عالی امنیت ملی مبنی بر حضور سپاه و بسیج برای جلوگیری از تهدید نظام جمهوری اسلامی که به تصویب رهبر معظم انقلاب نیز رسیده است، تاکید کرد: در غائله 18 تیر 78 که به دست بسیجیانی که از متن جامعه بودند، غائله ختم شد و در غائله 30 خرداد 88 نیز سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ که بازوی اجرایی این نیرو در شهر تهران است با کمک نیروی انتظامی و فرماندهی آن در تهران وارد شد و بر اساس تقسیم کار صورت گرفته از ساعت 2 و 30 بعدازظهر روز شنبه در تهران مستقر گردید.
وی افزود: از ساعت 3 و 30 بعدازظهر همان روز تجمعات غیرقانونی شکل گرفت اما سپاه مردم را دعوت به آرامش کرد و صف اغتشاشگران را از افراد عادی جدا نمود، اما با توجه به حجم بسیار بالای از مردم که به خیابان ها آمده بودند، این کار زمان بسیاری برد.
فرمانده سپاه تهران بزرگ ادامه داد: بعد از پراکنده شدن مردم به وسیله اخطارهایی که از طرف سپاه و بسیجیان گرفتند، عده قلیلی در خیابان ها آماده برای اغتشاش شده بودند اما سپاه و بسیج در مرحله اول با آنها برخورد نکرد، افراد شروع به شکستن شیشه های مغازه ها، حمله به مردم، مزاحمت نوامیس و پرتاب سنگ کردند.
وی تصریح کرد: با توجه به اطلاعاتی که وجود دارد، گروهی از قبل از سنگ هایی را داخل زنبیل ها در سطل های زباله شهرداری پنهان کرده بودند و خود را برای اغتشاشات آماده کرده بودند. به شکلی که حتی از پشت بام ها، آب جوش، اسید، آجر و حتی از برخی از ساختمانها تیر به سمت بسیجیان شلیک می شد.
وی از خط نفاق، ضد انقلاب، پژاک و سلطنت طلب ها به عنوان عوامل اغتشاش ها نام برد و ادامه داد: تا زمانی که این افراد و آشوبگران شروع به ضرب و شتم مردم نکردند و به پایگاه های بسیج حمله ور نشدند، نیروهای این سپاه وارد معرکه نشدند اما زمانی که این افراد به حوزه 117 پایگاه تهران بزرگ حمله کردند، 3 و نیم ساعت درگیری وجود داشت.
وی کشته شدن مادر و دختر در این حوادث را بر عهده بسیج ندانست و تصریح کرد: براساس تشخیص پزشکی قانونی و دادستانی، تیر از طرف دیگری شلیک شده که مسئولان به دنبال شناسایی ضاربین می باشند.
وی با بیان اینکه سپاه بعد از این جریانات خود را موظف به مقابله با اغتشاشگران دانست، اظهار داشت: بچه بسیجی هایی که از نسل باکری ها، خرازی ها و زین الدین ها بودند هرگز اجازه نمی دهند که آشوبگران هر کاری که دوست دارند در این کشور انجام دهند و اگر کسی فکر می کند حقی از او پایمال شده، نظام قانون دارد و باید از طرق قانونی پیگیری مطالبات خود باشد.
وی همچنین با اشاره به جریاناتی که در 30 خرداد اتفاق افتاد ادامه داد: تا ساعت 9 و 30 شب در 30 خرداد و با توجه به گستردگی بالای اغتشاشات که در تاریخ نظام بی سابقه بوده است، سپاه تهران بزرگ 600 نفر مجروح که از ناحیه سر، پا و دست مورد ضرب و شتم قرار گرفتند، داشت و 8 شهید نیز به انقلاب اسلامی تقدیم شدند.
وی با ابراز تاسف از این که بعضی از اغتشاشگران حتی مجروحان را از آمبولانس پیاده کردند و او را شهید نمودند، گفت: در روز 31 خرداد نیروهای بسیج تهران بزرگ در همه میادین و مقرها مستقر شدند، اما هیچ حادثه ای و برخوردی در این روز روی نداد، بعد از آن روز نیز آشوبگران می خواستند در میادینی مانند بهارستان تجمع کنند و همچنین زنجیره انسانی تشکیل دهند که موفق نشدند.
وی با تاکید بر این که فتنه ای عظیم با کمترین خسارت و کمترین تلفات خاتمه یافت، گفت: بعضی از افراد به نام بسیج در میادین و خیابان ها با مردم برخورد کردند که ما هرگز آنها را قبول نداریم و تایید نمی کنیم زیرا بسیج نام دارد، فرمانده دارد و حتی به آنها کاور پوشاندیم تا از نیروهایی که خودسر عمل می کنند و برای نظام شناخته شده می باشند، تفاوت ایجاد شود.
وی با تاکید بر این که این افراد خودسر می خواستند تصفیه حساب قومی و خانوادگی با برخوردهای خود انجام دهند گفت: اگر کسانی در جامعه فکر می کنند که بسیجیان با آنها برخورد شدید کرده و بی گناه می باشند این نیرو دارای کمیسیونی است که افراد شاکی می توانند به آنجا مراجعه کرده و احقاق حق نمایند.
عراقی گروه های خودسر را "از همه جا" عنوان کرد و گفت: بعضی از این افراد از شرق تهران و بعضی دیگر از خارج تهران وارد شده بودند که اسامی این افراد و فیلم و عکس آنها موجود می باشد.
وی دستگیرهای صورت گرفته در اغتشاشات اخیر را بیش از هزار نفر عنوان کرد و گفت: عمدتا افراد آنها آزاد شدند و صد نفر از آنها که در اغتشاشات گذشته نیز مانند همدان حضور داشتند، تحویل مقامات گردیده اند که این افراد می خواستند کل نظام را به چالش بکشند.
وی مردم را از اغتشاشگران جدا دانست و گفت: در حال حاضر نیز افرادی هستند که به صورت زیرزمینی و پوشیده به دنبال ایجاد اغتشاش می باشند که باید این افراد نیز دستگیر شده و به مجازات برسند.

دسته ها :
يکشنبه جهاردهم 4 1388
X