صفحه ها
دسته
وبلاگ

سایت

آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 193109
تعداد نوشته ها : 171
تعداد نظرات : 6
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
بازگشت یک "دروغ"
نود و ششمین دور از رقابت‌های دوچرخه سواری تور دو فرانس در حالی از روز شنبه 4 ژوئیه (13 تیر) آغاز ‌شده که در کنار موضوع دوپینگ، بازگشت "لانس آرمسترانگ" به دنیای دوچرخه‌سواری و حضور در این تور بحث‌برانگیز شده است.
به گزارش سایت دویچه وله، رکاب زنی با تریکوی زرد، دندان بر لب گزیده، نگاه به جلو و با عزمی آهنین سربالائی‌های جانکاه کوه‌های آلپ را در می‌نوردد. بر روی این عکس با تیتری درشت نوشته شده بود: «دروغی بنام آرمسترانگ». این تیتر روزنامه ورزشی فرانسوی "لو اکیپ" در روز 24 اوت سال 2005 میلادی بود. این تیتری بود که یک اسطوره را فروپاشاند.

** کناره‌گیری پس از هفت پیروزی
اسطوره آرمسترانگ با خبر ابتلا او به سرطان آغاز شد. دوچرخه‌سواری که موفق شد بر سرطان غلبه کند و دو سال بعد تریکوی زرد قهرمانی سخت‌ترین و قدیمی‌ترین رقابت دوچرخه سواری جهان را بر تن کند. آرمسترانگ تنها دوچرخه‌سواری بود که موفق شد هفت سال پیاپی عنوان قهرمانی را به دست آورد. او درست چهار سال پس از اینکه با دنیای دوچرخه‌سواری وداع گفت، در سپتامبر سال 2008 میلادی، بازگشت خود را اعلام کرد.

** «دروغی بنام آرمسترانگ»
خبرنگاران روزنامه ورزشی لو اکیپ در سال 2005 با ترفندی موفق شدند، رمز نتایج آزمایش دوپینگ را در یک لابراتوار معتبر که بنا به درخواست آژانس جهانی ضد دوپینگ صورت گرفته بود، بشکنند و به اسامی افرد دوپینگ کرده دست پیدا کنند.
آزمایش اول این رکاب زنان در سال 1999 صورت گرفته بود که بر اساس دانش آن زمان نتیجه دوپینگ منفی بود. شیشه دوم نمونه دوچرخه سواران که منجمد شده بود، شش سال بعد از سوی آژانس جهانی ضد دوپینگ بار دیگر کنترل شد که براساس آخرین دستاوردهای علمی نتیجه دوپینگ شش رکاب زن مثبت از کار درآمد و وجود ماده نیروزای "اپو" در خون آنان به اثبات رسید.
طبق این آزمایش لانس آرمسترانگ قبل از آغاز تور دوپینگ کرده بود که به همین دلیل هم در دور زمان بندی با قدرت بیش از حد حاضر شد. طبق این گزارش او سپس در مراحل 9 ، 10 و همچنین در کوه‌های آلپ از داروهای نیروزا استفاده کرده بود و آرمسترانگ بدین ترتیب موفق به کسب نخستین پیروزی خود شد.

** چرا پیگیری قانونی امکان پذیر نیست؟
آرمسترانگ هرچند به لحاظ علمی رسوا شد، اما به لحاظ قانونی امکان پیگرد او وجود نداشت. طبق قانون آژانس جهانی ضد دوپینگ (وادا) پیگرد قانونی تنها در صورتی امکان‌پذیر است که نتایج آزمایش"آ" و "ب" مثبت باشد.
از آنجائی که آزمایش "آ" در سال 1999 صورت گرفته و نتیجه آن هم منفی بود، این آژانس نمی‌تواند از مجاری حقوقی به تعقیب آرمسترانگ بپردازد. در عین حال از هنگام بازگشت آرمسترانگ به میان رکاب‌زنان، او بیش از پیش مورد کنترل قرار می‌گیرد. وی از ماه ژانویه سال جاری تاکنون 30 بار مورد کنترل رسمی قرار گرفته است.
آرمسترانگ 37 ساله اعلام کرده که هیچ‌گاه از داروهای نیروزا استفاده نکرده است و همه این اتهامات دروغ و جوسازی است. او هرچند در اولین حضور پس از بازگشت در "تور دون آندر" به مقام 64 دست یافت، اما تنها نام او باعث شد تا 138 هزار نفر در خیابان‌های آدلیت حضور یابند.
آرمسترانگ در دور ایتالیا نیز با 16 دقیقه تفاوت با "دنیس منچوف" نفر اول این رقابت‌ها در رتبه دوازدهم جای گرفت، اما در آنجا نیز نام او باعث شد تعداد زیادی از شبکه‌های تلویزیونی با پرداخت هزینه‌های سنگین به پخش مستقیم این رقابت‌ها اقدام کنند.
اکنون به نظر می‌رسد که مسئولان تور دو فرانس پس از رسوائی‌های سال‌های گذشته و مشکلات مالی ناشی از آن، تصمیم گرفته‌اند "اقتصادی" فکر کنند.

دسته ها :
يکشنبه جهاردهم 4 1388
X