صفحه ها
دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 238774
تعداد نوشته ها : 109
تعداد نظرات : 6
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
فعالان سیاسی: موسوی طبق قانون مجاز به تشکیل حزب نیست

در حالی که این روزها میرحسین موسوی در تلاش برای تاسیس حزبی خود ساخته است برخی فعالان سیاسی با اشاره به اقدامات خلاف قانون وسیع وی تاکید دارند که دادن مجوز به موسوی برای تشکیل حزب خلاف قانون اساسی است.
در همین ارتباط یک عضو فراکسیون اصولگرایان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: در نظام جمهوری اسلامی فردی که قانون اساسی، ولایت فقیه و شورای نگهبان را قبول نداشته باشد صلاحیت تشکیل حزب را ندارد.
سیدمحمدرضا میرتاج الدینی نماینده تبریز افزود: حزب جمهوری اسلامی میراث انقلاب است و با اجازه ولایت فقیه تعطیل شده و باید با نظر و اجازه ولایت فقیه احیا گردد.
وی با تاکید بر اینکه موسوی هیچ حقی در تاسیس حزب جمهوری نداشته است تصریح کرد: موسوی یکی از اعضای شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی بود و جزء موسسین این حزب نبود و هیچ حقی هم برای احیای این حزب ندارد.
میرتاج الدینی با اشاره به اعضای حزب جمهوری اسلامی اظهار کرد ویژگی اصلی اعضای حزب جمهوری اسلامی ولایت پذیری آنها بود و شخصی که مخالف ولایت فقیه است حق احیای مجدد این حزب را ندارد.
دبیر شورای هماهنگی نیروهای انقلاب هم گفت: موسوی ابتدا باید ثابت کند که با نظام عناد و دشمنی ندارد و قوانین موجود را قبول دارد پس از آن به فکر تشکیل حزب باشد.
علی اسفندیاری تاکید کرد: به نظر بنده با توجه به شرایط پیش آمده موسوی می خواهد با اعمال فشار حزبی حرف های غیرقانونی خود را به نظام تحمیل کند و این حرکت قابل قبول نیست و نباید به او مجوز تشکیل حزب داد.
دبیر شورای هماهنگی نیروهای انقلاب تصریح کرد: ما در کشوری زندگی می کنیم که مردم سالاری دینی بر آن حکمفرماست و در راستای مردم سالاری رکن اساسی نظام پیروی از ولایت فقیه است و اگر کسی در نظام به گفته های رهبری که فصل الخطاب همه اعمال و رفتار مردم است بی توجهی کند از دایره نیروهای خودی خارج است.
وی تاکید کرد: اگر موسوی می خواهد در مجموعه نظام کار کند ابتدا باید از کارهایی که خود و اطرافیانش انجام داده عذرخواهی کند و پس از تجدید بیعت با رهبری می تواند در قالب نظام فعالیت کند.
همچنین سخنگوی جمعیت وفاداران انقلاب اسلامی گفت: تاسیس حزب از سوی افرادی همچون موسوی که وفاداریشان به قانون اساسی و نظام ثابت نشده خلاف قانون اساسی است.
محمد عظیمی افزود: عملکرد موسوی بعد از اعلام نتایج آرا تردیدی را برای وفادار بودن وی به قانون اساسی ایجاد کرده است این در حالی است که وی نظر شورای نگهبان را در انتخابات تایید نکرد و این امر به منزله عدم اعتقاد به قانون اساسی است لذا وی شایستگی تشکیل حزب ندارد.
وی در ادامه بیان کرد: آن چه مسلم است تشکیل حزب باید توسط هیئت موسس انجام شود این در حالی است که ماده 10 قانون اساسی یکسری شرایط از جمله وفاداری به نظام و قانون اساسی را برای هیئت موسس احزاب در نظر گرفته است لذا اگر افراد در چارچوب نظام عمل نکنند و التزام عملی خود را به قانون اساسی نشان ندهند شایستگی تشکیل حزب ندارند.
دبیرکل اصناف و بازار تهران گفت: موسوی در صورتی که پایبندی خود به ساختار نظام را ثابت کند و مواضع خود را مشخص نماید می تواند حزب تشکیل دهد در غیر این صورت مجاز به تشکیل حزب نیست.
احمد کریمی اصفهانی افزود: در کشور ما اگر فردی بخواهد فعالیت حزبی داشته باشد باید در چارچوب قوانین حزبی حرکت کند. در این خصوص کمیسیون ماده 10 احزاب یکسری چارچوب ها و خط کشی ها را تعیین کرده است که طبق آن پایبندی به قانون اساسی و ولایت فقیه از اصول تشکیل حزب می باشد و جدای از این دو مسئله نمی توان به تشکیل حزب امیدوار بود.

دسته ها :
سه شنبه بیست و سوم 4 1388
X